Rávilágított Szijjártó az Európai Bizottság nagy hibájára: Ukrajna érdekeit akarják képviselni, nem Európáét
Ukrajna eközben folyamatosan kitol Magyarországgal és a magyar emberekkel.
Denisz Kirejev információi hozzájárultak ahhoz, hogy Kijev pár óra alatt felkészüljön az oroszok támadására, viszont a háború első napjaiban az ukránok végeztek vele. A Wall Street Journal nagy cikkben járja körbe a különös, sorsfordító történetet.
Nyitóképen: az orosz és ukrán küldöttség tárgyalása a háború első napjaiban, jobboldalt a leghátsó személy Denisz Kirejev
Rögtön a háború első napjaiban történt, hogy megöltek egy ukrán vezetőt, aki az első hírek szerint az oroszoknak kémkedett. Denisz Kirejev története most óriási fordulatot vehet: új információk szerint rajta múlt, hogy az oroszok nem tudták elfoglalni Kijevet, és ezzel meghiúsult a villámháborús terv.
A Wall Street Journal (WSJ) nagyívű cikket közölt az ukrajnai háború egyik legnagyobb rejtélyéről, az első, zavaros napok egyik legfurcsább történetéről.
Március elején, pár nappal a háború kezdete után érkeztek hírek arról, hogy Kijevben megölték Denisz Kirejevet, aki az ukránok háborús tárgyalódelegációjának tagja volt. Az akkori hírek szerint az ukrán SZBU titkosszolgálat végezhetett a férfivel, akit oroszoknak való kémkedéssel és hazaárulással vádoltak – bár a gyilkosság körülményei bizonytalanok maradtak, mind a mai napig.
A WSJ most arról ír:
Az amerikai lap arról számol be: Kirilo Budanov tábornok, az ukrán katonai hírszerző ügynökség vezetője Kirejev rendkívüli fontosságú információkat osztott meg az ukrán vezetéssel a háború elején, ami Kijev sikeres megvédését és az orosz villámháborús tervek kudarcát jelentették aztán.
„Ha nem lett volna Kirejev, valószínűleg elfoglalták volna Kijevet” – vallja az ukrán tábornok.
Zelenszkij ukrán elnök posztumusz kitüntetésben részesítette Kirejevet „az állam szuverenitásának és biztonságának védelmében tanúsított rendkívüli tettei” miatt.
Mint arról a Wall Street Journal beszámol: Kirejev a pénzügyi szférában dolgozott korábban, nyugati cégeknél – mint a Crédit Lyonnais, a Citibank és az ING – is szerzett gyakorlatot, majd Ukrajnában felemelkedett az oligarchák köreibe, luxuséletet élve otthon és Nyugaton.
A férfi
Különösen az oroszpárti oligarchák világában mozgott jól. „Kirejev szerette a 007-es szerepét játszani” – mondja a WSJ-nek a férfi egyik ismerőse.
A WSJ információ szerint a Krím 2014-es orosz megszállása idején ukrán önkéntes brigádokat szervezett a kijevi vezetés nevében. Zelenszkij 2019-es elnökké választása után felmerült, hogy Kirejev egy nagy állami bank élére kerül, de végül nem őt választották ki a pozícióra.
A lap arról is ír, 2021-ben az ukrán katonai hírszerzést vezető Budanov tábornok felfigyelt az ukrán és orosz körökben is jól mozgó Kirejevre. Megkörnyékezte a bankárt,
– Budanov elmondása szerint nagy sikerrel.
Rendkívüli szerep várt rá tavaly február végén, amikor a háború első napjaiban az ukrán delegáció tagja lett, amely az oroszokkal tárgyalt egy korai tűzszünet eshetőségéről.
Budanov az amerikai lapnak arról beszélt: február 23-án délután, egy nappal a másnap hajnali orosz támadás előtt Kirejev maga adta át neki azt az információt, hogy Putyin orosz elnök elrendelte az inváziót. A tábornok szerint Kirejev a támadás helyszínét is megtudta.
Az ukrán katonai hírszerzés vezetője szerint
különösen a Kijev mellett helikopterrel landoló orosz csapatokkal szembeni ellenállásra. Ez a momentum elegendő volt arra, hogy összedőljenek az oroszok villámháborús tervei, a kijevi vezetés gyors elűzésének és a hatalomátvételnek az esélyei.
Ezután kezdődtek meg az orosz és ukrán küldöttségek között a tárgyalások – és az ukránok között ott ült Kirejev is, aki személyesen ismerte az orosz delegáció két tagját. Budanov maga kérte fel Kirejevet a részvételre, aki eleinte nem akart felvállalni a nyilvános szerepet, de végül mégis így döntött.
A Wall Street Journal Kirejev utolsó óráiról azt írta: információik szerint Kirejev telefonhívást kapott az SZBU ukrán titkosszolgálat emberétől, aki találkozót kért tőle. Kirejev biztonsági embereivel bement Kijev belvárosába, ott viszont egyedül szállt be egy kisbuszba.
A történet utóélete: 2022 júliusában Zelenszkij kirúgta az SZBU addigi vezetőjét, Kirijevet pedig katonai tiszteletadás mellett temették el Kijevben.
Nyitóképen: az orosz és ukrán küldöttség a háború első napjaiban (Fotó: Sergei KHOLODILIN / BELTA / AFP)